Wykonawcy

pink floyd big 300Ogromny sukces płyty i koncertów "The Wall" zaowocował nakręceniem w 1982 roku filmu, w którym w roli głównej wystąpił Bob Geldof. Chociaż fani zespołu entuzjastycznie przyjęli ten obraz, to Roger Waters nie był zadowolony z ostatecznego efektu. W trakcie kręcenia filmu doszło do "różnicy zdań" między Gilmourem a Watersem.

 W 1983 roku, zespół wydał płytę "The Final Cut". Płyta była uważana za solowy album Watersa, przepełnioną gniewem i goryczą. Koniec roku zakończył działalność zespołu. Członkowie najsłynniejszego zespołu świata rozstali się w burzliwej i pełnych wzajemnych pretensji atmosferze.

W 1984 roku Roger Waters i David Gilmour wydali solowe albumy, które odniosły podobne sukcesy.

W 1987 roku Gilmour i Mason postanowili reaktywować Pink Floyd. dołączył do nich też Rick Wright, ale tylko w roli muzyka sesyjnego. Reaktywacja zespołu spowodowała kolejny konflikt z Watersem, który rościł soie prawa do nazwy zespołu. Niestety, sąd nie podzielił jego zdania. W związku z tym pod szyldem Pink Floyd ukazał sie kolejny album pod tytułem "A Momentary Laps Of Reason". Była to kontynuacja najlepszych tradycji zespołu, z czego byli bardzo zadowoleni tak krytycy, fani jak i członkowie zespołu.

Wrzesień 1987 roku był początkiem ogromnej trasy koncertowej w którą wyruszyli David Gilmour, Nick Mason i Richard Wright. W czasie tej trasy dali ok. 150 koncertów. W 1988 roku wydali koncertową płytę "Delicate Sound Of Thunder". Po wydaniu tej płyty, na kilka lat słuch o Pink Floyd zaginął.

W 1994 roku ukazała się płyta "The Division Bell". Jeszcze raz trzej muzycy pokazali całemu światu, że nadal są w doskonałej formie. Znowu wyruszyli w trasę koncertową, której efektem była kolejna koncertowa płyta "The Pulse".

W kolejnych latach grupa koncertowała sporadycznie. W 2005 roku zespół zagrał w Londynie na Live 8 w pełnym składzie z Rogerem Watersem. Wszyscy liczyli, że nastąpił koniec waśni i zespół wznowi działalność. Jednak zespół poinformował, że nie planuje już koncertów i odrzucił honorarium za trasę koncertową w rekordowej wysokości 250 mln dolarów. W 2006 roku Gilmour publicznie potwierdził decyzję o niechęci do trasy koncertowe, ale sporadyczny występ, czemu nie.

Przez kolejne lata trwały spekulacje dotyczące wspólnych występów.

We wrześniu 2008 roku, w wieku 65 lat w walce z rakiem przegrał Richard Wright.

W październiku 2014 zespół wydał swój ostatni album "The Endless River", tym samym zakończył działalność zespół PINK FLOYD.

Polecamy artykuł: Interia.pl - Syd Barrett & Pink Floyd - fragment biografii

Pozostałe artykuły o historii zespołu Pink Floyd:

Pink Floyd 1967-1970

Pink Floyd 1971-1975

Pink Floyd 1976-1980

oraz

Dyskografia Pink Floyd

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz lub uwagę.

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd