Wykonawcy

david bowieDawid Bowie, właściwie David Robert Jones, urodzony 08-01-1947 roku w Londynie.

Wielka tajemnicza osobowość muzyki popularnej, a już na pewno jeden z najtrudniejszych do zdefiniowania jej wykonawców. Zanim stał się uznaną gwiazdą rocka, przeszedł istną odyseję wzlotów i upadków. Już w szkole grał na saksofonie. Na początku lat 60 był akompaniatorem w zespołach: The King Bees, The Manish Boys, The Lower Third i The Buzz. W celu uniknięcia skojarzeń z Davidem Jonesem z zespołu The Monkees, pod koniec 1966 roku przybrał sławny sceniczny pseudonim David Bowie. Wtedy też poznał menadżera Kennetha Pitta, z którym współpracował do końca lat 60.

 Podpisał kontrakt z wytwórnią Deram, filią koncernu Decca. Dzięki niej uzyskał umiarkowany rozgłos. Był nieźle lansowany, jednak jego płyty nie znalazły wielu nabywców. Na humorystycznym singlu "The Laughhing Gnome" usiłował spieniężyć swoją popularność, ale i to nie przyniosło spodziewanego efektu, dalej nie mógł dostać się na listę przebojów. Aby osiągnąć upragniony cel pobierał lekcje u mimów. Kenneth Pitt sfinansował też telewizyjny film "Love You Till Tuesday" lecz i to nie pomogło, ponieważ film został zlekceważony przez liczące się stacje. Był zmuszony do występów w kabaretach naśladując swojego idola Anthony'ego Newleya. Jednak nic nie zapowiadało, że Bowie zostanie kiedyś gwiazdą.

Pierwszy przebój Dawida Bowie.

Inspiracją dla Bowiego był Syd Barrett z zespołu Pink Floyd. Odejście Syda z Pink Floyd, powolne narastanie obłędu i wycofanie się z życia z pewnością wywarły na Davidzie wrażenie.

David Bowie: Sztuka to innowacyjne rozwiązania i dalsze poszukiwania. Chciałem zrobić coś wartościowego. W latach 60. szukałem rozwiązań z pogranicza teatru, sztuki i muzyki.

Jednak jesienią 1969 roku nagrał przebój "Space Oddity" Zbiegło się to w czasie z popularnością amerykańskiego programu Apollo. Była to opowieść o Majorze Tomie, który zabłądził w międzygwiezdnej pustce i woli w niej pozostać niż wrócić na Ziemię. Przebojem tym trafił wreszcie do TOP 10.  Kolejny, również błyskotliwy singiel "The Prettiest Star" nie odnióśł sukcesu. Podobny los spotkał amerykański duet Zager And Evans, który wydał w tym czasie wielki przebój "In The Year 2525". W 1969 roku wydał album pod równoległymi tytułami: "Dawid Bowie", "Man Of Words", "Man Of Music", "Space Oddity".

Dawid Bowie początek lat 70.

W roku 1970 zmarł ojciec Davida, brat popadł w chorobę psychiczną, Angela Barnett została żoną Dawida, wreszcie Kenneth Pitt przestał być menadżerem Bowiego. Nowym menadżerem został bardziej przedsiębiorczy Tony De Fries. W takich okolicznościach Bowie pracował nad albumem "The Man Who Sold The World". W nagraniach towarzyszyli Bowiemu Mick Ronson (gitara), Mick Woodmansey (perkusja) i znany producent Tony Visconti (gitara basowa). Początkowo muzycy towarzyszący przybrali nazwę Hype, to był punkt zwrotny w jego karierze. Hype to była najbardziej rockowa z jego dotychczasowych odsłon. Muzycznie i scenicznie nawiązywali do The Velvet Underground. Grali nawet ich utwór "Waiting For The Man". Ale numer Vetvetów nie pomógł. Tytułowe nagranie "The Man Who Sold The World" w 1974 z powodzeniem przypomniała Lulu, w 1982 roku Midge Ure, a w 1993 roku zespół Nirvana.

Dawid Bowie stosował ciężkie, przykuwające uwagę brzmienie. Teksty znakomicie uzupełniały lodowatą wokalizę i instrumentację. Mówiły o posępnych antyutopiach "Saviour Machine", chorobach psychicznych "All The Madmen", seksualnych perwersjach "The Width Of A Circle". Wszystkie te motywy powracały w późniejszych jego płytach. Do zawartości płyty została dopasowana okładka płyty, na której Bowie leży uwodzicielsko w luźnym damskim ubraniu. Nie ukrywał swojego biseksualizmu i dlatego jego kolejne wcielenia były raz męskie raz damskie.

W 1971 roku przybył do Nowego Jorku i tam poznał zespół, który wskazał mu nową drogę rozwoju.

David Bowie: The Velvet Underground w niezwykły sposób wyrażali swoją odmienność. Ich brzmienie, mieszanka rocka i awangardy porażało surowością. O jednym z koncertów mówił: Nawet nas nie wygwizdali. Nasz najbardziej dołujący wieczór. Myśleliśmy, że robimy coś niesamowitego, a nikt nie spojrzał na scenę. Cały wysiłek na próżno. W sumie to był jednak niezły koncert, miałem dla siebie całą salę.

W tym roku wydał album "Hunky Dory". Pomimo ciekawej zawartości album nie zdobył zasłużonej popularności.

Po Hype pojawił się Ziggy Stardust And The Spiders From Mars. By unieśmiertelnić Ziggiego, Bowie stworzył album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Album ten był pełnym objawieniem, na którym Bowie stworzył postać kosmicznego rockandrollowca Ziggiego Stardusta. Z pewnością było coś w nim z Syda Barretta, efektownego, rozchwianego brytyjskiego rockmana, coś z Lou Reeda i muzyków z The Velvet Underground.

 Ludzie z RCA chcieli mieć singiel, napisał więc utwór "Starman" - byli zachwyceni. "Starman" uczynił Bowiego gwiazdą. Anglię ogarnęła Ziggimania, makijaż, delikatna szminka nadały rockowi połysku. Bowie znalazł swoją drogę, stał się rockowym królem Midasem. Nawet jego wcześniejszy idol Lou Reed posługiwał się pomysłami Bowiego. Grupa Moot The Hoople w roku 1972 nagrała jego pierwszy bestsellerowy przebój "All The Young Dudes", a w roku 1990 zrobił to Bruce Dickinson. Zaczęto grać utwory Boowiego!

Dzięki płycie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" Bowie zdobył uznanie. Odbył światowe tournee. Gdy był u szczytu sławy, podczas koncertu w londyńskim Hammersmith Odeon w lipcu 1974 roku poinformował świat o zakończeniu kariery estradowej. W niedługim czasie okazało, że nie Bowie kończy karierę tylko Ziggy Stardust. Po zakończeniu okresu Ziggiego Stardusta Bowie powrócił do swoich ulubionych przebojów z lat 60, które umieścił na płycie "Pin Ups" (1973). Należy zwrócić uwagę na utwór "Sorrow". Była to niestety nierówna płyta.

Dawid Bowie nie był tylko wykonawcą muzycznym, był też aktorem. Zagrał w filmie "Image" w 1967 roku, "The Virgin Soldiers" z 1969 roku, "The Man Who Fell to Earth" z 1976 roku, "Zwyczajny żigolo" z 1978 roku.

Kolejna płyta "Diamond Dogs" ukazała się w 1974 roku.

Ciąg dalszy nastąpi - zapraszam.

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz lub uwagę.

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!