Wykonawcy

david gilmour wroclaw 2016  W nocy z 25 na 26 czerwca 2016 roku we Wrocławiu wystąpił jeden z członków legendarnej grupy Pink Floyd - David Gilmour. Koncert został zorganizowany z okazji roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Na miejsce występu wybrano pl. Wolności, między Opera Wrocławską a Narodowym Forum Muzyki. Scena na której wystąpił artysta miała wysokość 8 pięter. Koncert mogło obejrzeć 20 000 osób. Ostatni raz David Gilmour występował w Polsce w 2006 roku w Gdańsku z okazji upamiętnienia powstania NSZZ Solidarność. 

 

koncert Davida Gilmoura 02  Koncert rozpoczął się o godz. 21:45 i trwał 3 godziny. Był transmitowany przez TVP. Pierwszą część można było obejrzeć w TVP2, natomiast drugą część w TVP Rozrywka. Dla melomanów-widzów, TVP przygotowała niezłą "zagwozdkę", otóż w trakcie transmisji drugiej części koncertu w TVP Rozrywka, TVP2 wyemitowała film o historii powstawaniu ostatniej płyty Davida Gilmoura "Rattle That Lock". Co mieli wybrać miłośnicy muzyka? Czy koncert? Czy film? Nie wiem. Dla tych, którzy wybrali koncert przygotowałem streszczenie filmu - zapraszam do czytania. Pewnym niesmakiem, moim zdaniem, był fakt braku opisów wykonywanych utworów. Może reżyser uznał, że wszyscy doskonale znają wszystkie utwory legendarnego artysty. Może i miał rację.

   Wróćmy jednak do samego koncertu. Sprzedaż biletów rozpoczęto pod koniec stycznia 2016 roku. Bilety miały kosztować od 120 zł do 195 zł. Niestety sprzedaż trwała bardzo krótko, ponieważ w krótkim czasie sprzedano wszystkie. Można było kupić bilety przed samym koncertem, ale już w cenie od 600 zł wzwyż (i to znacznie wzwyż) - oczywiście od koników. Najlepsze miejsca osiągały ponoć cenę nawet 10 000zł. Czy znalazły nabywców? Brak informacji.

 Założeniem Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, koncert Davida Gilmoura miał przybliżyć kulturę przeciętnemu obywatelowi. Niestety, organizatorzy przyznają, że są bezsilni w tej sytuacji. Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy ESK 2016 mówił: Znamy sprawę i apelujemy do fanów, by nie przepłacali za wejściówki. O godz. 18:30 zostały otwarte bramki (w ilości 40) umożliwiające wejście na pl. Wolności szczęśliwym posiadaczom biletów. Rozpoczęła się wymiana biletów na opaski, które upoważniały do wejścia do odpowiedniego sektora. Kwadrans przed 21, czyli godzinę przed występem Davida Gilmoura na scenę został zaproszony Leszek Możdżer, dyrektor "Jazzu nad Odrą", który dał piękny trzydziestominutowy występ. O godz. 21:45 na scenę wkroczył ON, jeden z największych artystów muzyki XX wieku i początku XXI - David Gilmour. Nie będę opisywał jak grał i śpiewał David Gilmour, ponieważ nie chcę się dopuścić profanacji. To trzeba było widzieć, słyszeć i przeżyć. Koncert ten długo pozostanie w mej pamięci i duszy. David, dziękujemy Ci za wspaniałe chwile spędzone wraz z Tobą i Twoją muzyką.


Koncert we Wrocławiu był pierwszym na trasie "Rattle That Lock World Tour 2016" promującej czwartą solową płytę Davida Gilmoura wydaną 18 września 2015 roku, która w pierwszym tygodniu sprzedała się w nakładzie ponad 70 000 egzemplarzy.
Wrocławski koncert Davida Gilmoura, moim zdaniem był największym wydarzeniem kulturalnym w Polsce w 2016 roku. Artysta nie zawiódł swoich fanów i zaprezentował się na najwyższym poziomie pomimo swojego wieku - to już 70 lat. Można powiedzieć: David, trzymaj się tak dalej i jak najdłużej sprawiaj swoim fanom (nam) taką frajdę. Muzyka, którą zaprezentował była ucztą duchową. Na koncert ściągnęli fani w pełnym przedziale wiekowym, od kilku lat do rówieśników Gilmoura. Młodzież razem z Davidem Gilmourem śpiewała przeboje Pink Floyd. Po koncercie pozostał jedynie niedosyt, że już się skończyło, że tak mało! Cóż, apetyt rośnie w miarę jedzenia. David Gilmour rozbudził w nas ogromny apetyt na jeszcze i jeszcze. Czekamy zatem na uwieczniony album "Live In Wroclaw".


David Gilmour wystąpił wraz z trzydziestoosobową orkiestrą Zbigniewa Preisnera. Gościnnie wystąpił też Leszek Możdżer grający na fortepianie w utworze "The Girl In The Yellow Dress".

W czasie koncertu David Gilmour wykonał utwory z najnowszej płyty "Rattle That Lock", poprzedniej "On An Island", a także niezapomniane utwory z repertuaru Pink Floyd.


W pierwszej części koncertu David Gilmour wykonał następujące utwory:
5 A.M.
Rattle That Lock
Faces Of Stone
Wish You Were Here
What Do You Want From Me
A Boat Lies Waiting
The Blue
Money
Us Them
In Any Tongue
High Hopes

W drugiej części koncertu znalazły się utwory:
One Of These Days
Shine On You Crazy Diamonds
Dancing Rights In Front Of Me
Coming Back To Life
On An Island
The Girl In The Yellow Dress
Today
Sorrow
Run Like Hell
Time
Comfortably Numb

Wraz z Davidem Gilmourem wystąpił zespół w składzie:
Guy Pratt - grający na gitarze basowej i śpiew
Steve Di Stanislao - perkusja i śpiew
Chester Kamen - gitara i śpiew
Chuck Leavell - pianino elektryczne i śpiew
Greg Phillinganes - pianino elektryczne i śpiew
Joao Mello - saksofon, gitara
Leszek Możdżer - fortepian

w chórkach śpiewali:
Bryan Chambers i Lucita Jules

a także Orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Zbigniewa Preisnera

Koncert reżyserował Aubrey Powell.

Czytaj: David Gilmour o powstawaniu płyty Rattle That Lock.

 Artykuły o historii zespołu Pink Floyd:

Pink Floyd 1967-1970

Pink Floyd 1971-1975

Pink Floyd 1976-1980

Pink Floyd po 1980

 

Galeria zdjęć z koncertu Davida Gilmoura we Wrocławiu 2016

 

Komentarze   

0 #1 profile 2018-11-01 13:31
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz lub uwagę.

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd