Niewyjaśnione

erich von daniken w krzyzowym ogniu pytan  W krzyżowym ogniu pytań - Erich von Däniken
Czy bogowie byli na Ziemi?

Autor: Erich von Däniken
Tytuł: W krzyżowym ogniu pytań
Rok wydania: 1995
Wydawnictwo: Prokop
Oprawa: miękka
Tytuł oryginalny: Im Kreuzverhör. Waren Götter auf der Erde?
Rok wydania oryginału: 1978 

Jak powstała ta książka?
Wiosną 1977 roku spotkaliśmy się przy kolacji: Erich von Däniken, wydawcy Erwin Barth von Wehrenalp, Rolf Heyne oraz Wilhelm Roggersdorf. Erich von Däniken powiedział, że uczestnicy dyskusji, jakie prowadził we wszystkich krajach - w Ameryce Północnej i Południowej, w Kanadzie, Australii, Afryce Południowej, Grecji, Indiach, Hiszpanii, Jugosławii, Polsce, Danii, Austrii, Szwajcarii i w Niemczech - zadawali mu prawie zawsze te same pytania. Raz dotyczyły one newralgicznych punktów jego teorii, raz były wynikiem błędnego odczytania tekstu, jeszcze innym razem świadczyły o niezrozumieniu problemu - za każdym razem jednak dyskusje te, nierzadko gwałtowne  i pełne agresji, były dla niego niezwykle twórczą inspiracją do nowych przemyśleń.

Już nie pamiętam, kto rzucił myśl, że warto by zestawić ten międzynarodowy katalog pytań i odpowiedzi, żeby czytelnikom, którzy nie mieli okazji wziąć udziału w takich dyskusjach, odpowiedzieć na to, czego chcieliby się dowiedzieć, gdyby udało im się wziąć autora w krzyżowy ogień pytań.

Erich von Däniken, który właśnie skończył książkę "Dowody" (Beweise), nie zamierzał zabierać się do pisania następnej przed 1979 rokiem. I wtedy ktoś rzucił myśl, żeby w salach, gdzie Däniken będzie miał w najbliższych miesiącach odczyty, ustawić mikrofony i nagrać pytania i odpowiedzi.
Książka ta jest dokumentacją dyskusji, jakie odbywały się na całym świecie. Teksty lekko podredagowano. Dla ułatwienia lektury pytania i odpowiedzi powiązano w luźne cykle tematyczne - pozostawiono jednak elementy będące świadectwem spontaniczności rozmów. Jest to więc raczej słowo mówione - nie pisane.

Takim tekstem opatrzył wstęp do książki Wilhelm Roggersdorf.
Polecam - miłej lektury.

 Zobacz też Bibliografię i inne książki.

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz lub uwagę.

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!