Niewyjaśnione

baigent michael archiwum jezusa 

Archiwum Jezusa - Michael Baigent

Autor: Michael Baigent
Tytuł: Archiwum Jezusa
Rok wydania: 2007
Wydawnictwo: Amber
Oprawa: twarda
Tytuł oryginalny: The Jesus Papers
Rok wydania oryginału: 2006

 Tekst z tyłu okładki:

"Święty Graal, święta krew" była jedną z najgłośniejszych, najbardziej kontrowersyjnych książek końca XX wieku - dziełem, które rozpętało prawdziwą burzę medialną. Przedstawione w niej teorie stały się źródłem inspiracji dla wielu autorów, nie tylko zajmujących się historią - m.in. Dana Browna i jego powieści Kod Leonarda da Vinci. Ogromne zainteresowanie czytelników dowiodło, że dzisiejszy świat nadal domaga się wyjaśnienia kwestii związanych z Jezusem, judaizmem, chrześcijaństwem oraz wydarzeniami sprzed 2000 lat.

Archiwum Jesusa to bezpośrednia kontynuacja tamtej słynnej książki, napisana przez jednego z jej współautorów. Michael Baigent skupia się przede wszystkim na postaci Jezusa i opierając się na źródłach, docieka prawdy na temat jego życia i śmierci. Postawiwszy swoją główną tezę, iż Jezus przeżył ukrzyżowanie, prowadzi czytelnika przez starożytne dokumenty, ukrywane i deprecjonowane przez Kościół na przestrzeni wieków.

Tytułowe archiwum to dwa listy, wykopane pod kamienicą w Jerozolimie. Autor książki miał je w ręku. Pochodzą z I wieku n.e., napisane są po aramejsku i adresowane do Sanhedrynu, sądu żydowskiego, a ich treścią jest obrona przed zarzutem o świętokradztwo, o przypisywanie sobie boskiego pochodzenia. Zdaniem Baigenta, skreślone zostały ręką Jezusa, co świadczyłoby o tym, że "syn Boży" żył jeszcze w roku 45 n.e..

Choć teza pisarza może być trudna do zaakceptowania, nie sposób odmówić mu wiedzy historycznej i umiejętności jej podawania w fascynujący sposób. Z książki dowiemy się także, co stało się z Jezusem po ukrzyżowaniu, oraz kto i dlaczego mu pomagał.

Niezwykle wciągająca narracja sprawia, że Archiwum Jezusa czyta się jak historyczną powieść detektywistyczną.

Spis treści:

Podziękowania
Wstęp
Rozdział 1. Ukryte dokumenty
Rozdział 2. Skarb proboszcza
Rozdział 3. Jezus królem
Rozdział 4. Syn gwiazdy
Rozdział 5. Jak powstał Jezus chrześcijański
Rozdział 6. Czego Rzym bał sie najbardziej
Rozdział 7. Życie po ukrzyżowaniu
Rozdział 8. Jezus w Egipcie
Rozdział 9, Tajemnice Egiptu
Rozdział 10. Inicjacja
Rozdział 11. Doświadczenie źródeł
Rozdział 12. Królestwo niebieskie
Rozdział 13. Archiwum Jezusa
Rozdział 14. Kultura w obiegu
Postscripum

Przypisy
Bibliografia
Indeks

 Zobacz też Bibliografię i inne książki.

Dodaj komentarz

Dodaj swój komentarz lub uwagę.

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!